Küratör
Marcus Graf
02. Haz 11. Haz 23

Karşılaşma

Sanatın büyüleyici dünyasını ALEM Art Weekend’e entegre eden EArt Galeri, 2-11 Haziran tarihlerinde Mandarin Oriental Bodrum Otel’de gerçekleşen ‘Karşılaşma ’ sergisi ile, geleneksel galeri mekânının dışına çıkarak, altı çağdaş sanatçısının eserlerini ziyaretçiler ile buluşturdu.  

Marcus Graf küratörlüğünde izleyenleri günümüz yaşamı ve çağdaş sanatın geldiği nokta üzerine düşünmeye davet eden “Karşılaşma”da Ergin İnan, Burcu Yavuz ve Alea Pınar du Pre figüratif sanat alanında eserler sergilerken, Gülçin Aslandoğan, Ertuğrul Berberoğlu ve Eelco Hilgersom soyutlamaya bireysel yaklaşımlar sergiliyor.

Ergin İnan‘ın eseri, böceklerin, insanların ve tarihi yazıların görüntülerini, izleyicinin dünya ile ilişkisi üzerine düşünebileceği bütüncül bir görsel matriste birleştirerek kültür ve doğa arasındaki karmaşık bağlantıyı araştırırken Burcu Yavuz‘un birey ve toplum ilişkisini irdelemesi, çağımız insanının metropol kalabalıkları içinde nasıl anonim birer zerreye dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Alea Pınar du Pre ise Burcu Yavuz’un aksine, her bir kişiye çok katmanlı bir kişilik kazandıran güzel portreleri aracılığıyla bireye odaklanıyor.

Gülçin Aslandoğan‘ın eserleri, biçim ve rengin gücünü vurgulamak için minimal estetiği etkileyici bir görsellikle cesurca birleştirdiği için çağdaş soyut resmin harika bir örneği. Ertuğrul Berberoğlu‘nun soyut tuvalleri ise, üç boyutlu yapılarının parlak renklerinin psiko-görsel etkisini güçlendirdiği rölyef benzeri parçalara dönüştüren işleri, resim ve heykel arasındaki eşikte duruyor. Son olarak, Eelco Hilgersom‘un çalışmaları, büyük içsel sanatsal kalitelerinin yanı sıra pop kültürüne, lüks güzellik ve arzu eserlerine göndermeler yapan heykeller yaratarak sanat ve tasarım alanlarını birbiriyle ilişkilendiriyor.